Romeo Ve Juliet

Ölümsüz aşk hikâyeleri arasında yer alan Romeo ve Juliet Hikâyeleri pek çok tiyatro sahnesine konu olmayı başarmıştır. Ayrıca insanların severek okuduğu bir hikâyedir aslında. Aşk insanı olduğu dünyadan başka diyarlara götüren içinde bin bir çiçeğin açmasını sağlayan ve kelebeklerin uçuşması ile ifade edilen bir olgudur. Gerçek aşk insan iradesinden tamamen bağımsızdır.

İrade dışı ortaya çıkan bir duygudur ve kolay bir şekilde kontrol edilemez. Yapılan bazı kazılarda bir çiftin kemiklerine rastlanmıştır. Bu kemiklerin ise yaklaşık beş bin yıllık olabileceği belirtilmektedir. Bu sebeple ise aslında Romeo ve Juliet’e ait olduğu da düşünülmektedir. Romeo ve Juliet hikâyesi uzun yıllardan beridir sürekli olarak adından söz ettiren bir aşkı anlatmaktadır.

Romeo ve Juliet Hikâyesi
Romeo ve Juliet Hikâyesi düşman olan iki ailenin kızı ve oğlunun aşkını anlatmaktadır. Verona’da yaşayan ve uzun süredir düşman olan iki zengin aile varmış. Bu ailelerden biri Montegü diğeri ise Kapulet olarak adlandırılmaktaymış. Kapuletler’in balosunda tesadüfen Juliet ve Montegu’nun oğlu Romeo karşılaşmışlar. Bu karşılaşma sonucunda birbirlerine büyük bir sevgi ve aşk ile bağlanmışlar.

Bunu duyan Juliet’in akrabaları âşık olduğu kişinin düşmanlarının oğlu olduğu sebebi ile onları ayırmak için bir takım çabalar içine girmişlerdir. Fakat Romeo ve Juliet Bu durumu dinlemeyerek gizlice evlenme hayalleri kurmaya başlamışlardır. Zira onlar bu evliliğin ili ailenin barışmasına vesile olacağını düşünür. Gizli evlilik planları yapan çift bu umut ile Peter Lorenzo tarafından gerçekleştirilmiş olan bir tören sonucunda evlenirler.

Yaşanan bir sokak kavgası sırasında Romeo’nun arkadaşlarından biri olan Merkutio öldürülür. Bu durumun üzerine ise Romeo arkadaşının öcünü almak isteyerek sevgilisinin kardeşi olan Tybalt’ı bıçaklar. Dük ise onu sürgüne gönderir. Tüm bunların üzerine Juliet’in ailesi onun genç bir kont ile evlenmesini ister. Bunun ise bir an önce gerçekleştirilmesi taraftarıdırlar.

Fakat Juliet bunu asla istemez. O Romeo’yu çok seviyor ve ona sadık bir şekilde kalmak istemektedir. Genç kızın bunu gerçekleştirebilmesi için yapması gereken tek bir şey vardır. O da yalnızca ölmektir. Juliet Romeo’yu çok seviyor ve başkasını asla istemiyordur. Bu sebeple ise yaşamının son bulmasına karar verir. Zira başka türlü Romeo’suna sadık kalması mümkün değildir. Bunun üzerine intihar eder ve hayatına son verir.

Romeo ise Juliet olmadan yaşamanın çok zor ve katlanılmaz bir hal aldığını görür. Zira onun tek aşkı artık hayatta değildir. Buna dayanamayan Romeo da hayatına son verme kararı alır. Bunun üzerine ise bir bıçak yardımı ile intihar ederek yaşamına son verir. Romeo ve Juliet hikâyesi büyük bir aşkın dilden dile anlaşılmasını sağlamıştır. Bu sayede bu efsanevi aşk hikâyesi tiyatrolara konu olmuş ve yüzyıllarca unutulmayacak bir eser haline gelmiştir.

Önerilen makalelerr