Soru? Anket? Tartışma?

Sevgililer gunu icin sevgiliye; En guzel Hediye Nedir?

By  | 

bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.

Bu bayram, halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler, sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı.

Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar, isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu.

İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak İmparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ında Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Aynı zamanlarda Roma’daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı’nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seromoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar.

Hıristiyan Kilisesi’nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar, bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı’nın başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar. O gün bugündür her yılın 14 Şubat’ı “Sevgililer Günü” olarak kutlanmaya devam ediyor ve yeryüzünde kadın ve erkek beraber olduğu sürece de kutlanmaya devam edecek gibi.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

14 Comments

 1. theleq

  Şubat 10, 2009 at 4:34 am

  bz bunun ıcınmıı sewgller gununu ktluoss yhaff:D:D::D

 2. seda

  Şubat 11, 2009 at 2:22 am

  bence sevgililer günü çoq saçma ne yani sadece sevgililer gününde mi sevgilini hatırlıon bana göre hergün sevgililer günü yeter ki sevdiğim yanımda olsun!!!!!!!!!!

 3. tugay

  Şubat 14, 2009 at 4:47 am

  bencede seda haklı sedayı kutluyorum

 4. gizem

  Şubat 14, 2009 at 3:07 pm

  aşk diosun yaaa sadece 1 gün mü yaşanır sewene hergün sewgililer günü ne alaka 14 şubat bence çok saçmaa

 5. OxytosiN

  Mart 1, 2009 at 5:35 am

  Tabiki önemli bir gün sevgiliye her gün sevgililer günü fakat sevgililere ayrıca tanınmış özel bi gün olduğu için saçma bulmuyorum sadece hediye kavramını saçma buluyorum xD

 6. almira

  Ekim 12, 2010 at 6:00 am

  gizema katılıyorum birini seviyosan 1gün sevmezsin ölene kadar seversin eğer birini sadece sevgililer günü için hatırlıyosan hiç hatırlama ben sevgilimi çooook seviyorum onu 1 gün değil ölene kadar sevecem o benim canımın bir parçası

 7. almira

  Ekim 12, 2010 at 6:01 am

  Birini seviyosan 1gün sevmezsin ölene kadar seversin eğer birini sadece sevgililer günü için hatırlıyosan hiç hatırlama ben sevgilimi çooook seviyorum onu 1 gün değil ölene kadar sevecem o benim canımın bir parçası

 8. hazal

  Ekim 12, 2010 at 6:03 am

  almira’katılıyom sevgilim canımın bir parçası onu 1 gün değil ölene kadar sevecem

 9. lamiye

  Mayıs 1, 2011 at 6:27 am

  bence sevgililer gununde en iyi ve guzel hediye sevgilinin yaninda olmakdi………benimde sevgilim var sevgililer gununde hediye aldik bir birimize ama bawkasindan gonderdik hediyelerimizi……chunki gorushemedik…..ben he4 diyorum kash o benim yanimda olaydida bana hich bir shey almiyaydi :(((

 10. lamiye

  Mayıs 1, 2011 at 6:28 am

  ben hep diyorum orada he4 yalnish oldu

 11. Kilicaslan

  Mayıs 8, 2012 at 12:09 pm

  tskler sözler için

 12. filiz

  Mayıs 17, 2012 at 12:26 am

  bencede çok saçma sırf daha iyi satış yapmak için bazı kişilerin çıkartıgı saçma gün……..

 13. SONGÜL

  Mayıs 17, 2012 at 12:33 am

  FİLİZCİM AYNEN BENCEDE BAZI KİŞİLERİN UYDURMASI
  SEVGİLİLER GÜNÜYMÜŞ NE KADAR SAÇMA İYİ Kİ SEVGİLİM YOK HEDİYE DERDİMDE YOK HA BU ARADA HOCA DERS ANLATIYOR DERSİ DİNLE BİLGİSAYARI BIRAK HOCA SANA KÖTÜ KÖTÜ BAKIYOR…

 14. FİLİZ

  Mayıs 17, 2012 at 12:34 am

  TAMAM SONGÜL BU SEFER DERSİ DİNLİCEM…..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir