Sevgililer gunu icin sevgiliye; En guzel Hediye Nedir? – Yazılmış Değil !! Yaşanmış Aşk Hikayeleri !!!
Şub 14, 2012
973 Views
0 0

Sevgililer gunu icin sevgiliye; En guzel Hediye Nedir?

Written by

Sizce Sevgililer gununde sevdiginize ne almali?
En guzel Hediye sizce Nedir?

Lutfen Yorumlarinizi Yaziniz?
Hediye Seciminde Arkadaslariniza Yardimci Olmus Olacaksiniz

Sevgililer Gunu Sizce Onemlimi?

Sonuclar>>

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Sevgililer Günü Tarihçesi, Sevgililer Günü Nedir?

Sevgililer Günü’nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.

Bu bayram, halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler, sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı.

Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar, isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu.

İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak İmparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ında Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Aynı zamanlarda Roma’daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı’nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seromoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar.

Hıristiyan Kilisesi’nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar, bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı’nın başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar. O gün bugündür her yılın 14 Şubat’ı “Sevgililer Günü” olarak kutlanmaya devam ediyor ve yeryüzünde kadın ve erkek beraber olduğu sürece de kutlanmaya devam edecek gibi.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Article Categories:
Soru? Anket? Tartışma?

Comments to Sevgililer gunu icin sevgiliye; En guzel Hediye Nedir?

 • bz bunun ıcınmıı sewgller gununu ktluoss yhaff:D:D::D

  theleq Şubat 10, 2009 4:34 am
 • bence sevgililer günü çoq saçma ne yani sadece sevgililer gününde mi sevgilini hatırlıon bana göre hergün sevgililer günü yeter ki sevdiğim yanımda olsun!!!!!!!!!!

  seda Şubat 11, 2009 2:22 am
 • bencede seda haklı sedayı kutluyorum

  tugay Şubat 14, 2009 4:47 am
 • aşk diosun yaaa sadece 1 gün mü yaşanır sewene hergün sewgililer günü ne alaka 14 şubat bence çok saçmaa

  gizem Şubat 14, 2009 3:07 pm
 • Tabiki önemli bir gün sevgiliye her gün sevgililer günü fakat sevgililere ayrıca tanınmış özel bi gün olduğu için saçma bulmuyorum sadece hediye kavramını saçma buluyorum xD

  OxytosiN Mart 1, 2009 5:35 am
 • gizema katılıyorum birini seviyosan 1gün sevmezsin ölene kadar seversin eğer birini sadece sevgililer günü için hatırlıyosan hiç hatırlama ben sevgilimi çooook seviyorum onu 1 gün değil ölene kadar sevecem o benim canımın bir parçası

  almira Ekim 12, 2010 6:00 am
 • Birini seviyosan 1gün sevmezsin ölene kadar seversin eğer birini sadece sevgililer günü için hatırlıyosan hiç hatırlama ben sevgilimi çooook seviyorum onu 1 gün değil ölene kadar sevecem o benim canımın bir parçası

  almira Ekim 12, 2010 6:01 am
 • almira’katılıyom sevgilim canımın bir parçası onu 1 gün değil ölene kadar sevecem

  hazal Ekim 12, 2010 6:03 am
 • bence sevgililer gununde en iyi ve guzel hediye sevgilinin yaninda olmakdi………benimde sevgilim var sevgililer gununde hediye aldik bir birimize ama bawkasindan gonderdik hediyelerimizi……chunki gorushemedik…..ben he4 diyorum kash o benim yanimda olaydida bana hich bir shey almiyaydi :(((

  lamiye Mayıs 1, 2011 6:27 am
 • ben hep diyorum orada he4 yalnish oldu

  lamiye Mayıs 1, 2011 6:28 am
 • tskler sözler için

  Kilicaslan Mayıs 8, 2012 12:09 pm
 • bencede çok saçma sırf daha iyi satış yapmak için bazı kişilerin çıkartıgı saçma gün……..

  filiz Mayıs 17, 2012 12:26 am
 • FİLİZCİM AYNEN BENCEDE BAZI KİŞİLERİN UYDURMASI
  SEVGİLİLER GÜNÜYMÜŞ NE KADAR SAÇMA İYİ Kİ SEVGİLİM YOK HEDİYE DERDİMDE YOK HA BU ARADA HOCA DERS ANLATIYOR DERSİ DİNLE BİLGİSAYARI BIRAK HOCA SANA KÖTÜ KÖTÜ BAKIYOR…

  SONGÜL Mayıs 17, 2012 12:33 am
 • TAMAM SONGÜL BU SEFER DERSİ DİNLİCEM…..

  FİLİZ Mayıs 17, 2012 12:34 am

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir